AUDI A1 Helezon

Maalesef aradığınız parçayı ONLINE stoklarımızda bulamadık. Ancak belkide aradığınız parça diğer stoklarımızda vardır. Alttaki formu eksiksiz doldurursanız aradığınız parçayı tüm stoklarımızda kontrol edip size dönüş yapabiliriz.

E-mail ile bilgilendirilmek istiyorum.
SMS ile bilgilendirilmek istiyorum.

Formu doldurunca ne olacak?

- Yedek parça departmanımız aracınıza %100 uyumlu yedek parçaları bulacak.

- Ürün ve fiyat bilgileri size iletilerek ürünler sepetinize eklenecek.

- Size de kolayca ve güvenle alışverişinizi yapmak kalacak.

AUDI A1 Helezon nedir ?

AUDI A1 helezon kıvrımlı, sarmal yapıda olan şekle verilen isimdir. Araçlarda amortisör sistemindeki asıl işi helezon yayı yapar. Aracın ağırlığını taşır. Helezon yayları aracın kütle merkezini yere doğru yaklaştırarak yol tutuşunu arttırıp virajlı yollarda savrulma riskini en aza indirir. Faydaları yakıt tüketimini azaltır, hızlanma süresini düşürür ve aracın yol tutuşunu arttırır.

Sıkışan helezon eski haline dönmek istediği için helezon da açılmalar meydana gelir. Helezonu amortisör kontrol altına almaya yarar. Amortisör olmasa helezon, helezon olmasa amortisör tek başına işlevsizdir. Amortisör helezonun bağımsız hareket etmesini sağlar ve kapandığında geri açılmasını sağlar. 

AUDI helezon yaylarının ortalama gittiği yol değişse de sizin kullanımınıza bağlı olarak değişmektedir. Ne kadar bozuk yolda giderseniz o kadar kısa sürede bozulur ve arızalanır. Bu nedenle düz yolları tercih ediniz. 

Genellikle yayın bir ucu şasi çerçevesine diğer ucu aksa ya da askı tertibatına bağlıdır. Titreşimleri engellemek için yayın alt ve üst kısımlarına kauçuk takoz ve pabuçlar konulmuştur. Bir helezon yayın üzerine yük tatbik edildiğinde yayın tamamı esneyerek boyu kısalır. Bu şekilde harici enerji depolanarak darbe sönümlenir.

A1 helezon değişim işlemi nasıl yapılır ? Eskiyen helezon yayı artık aracın konforunu etkileyecek, tekerleklerden ses gelecek ve araç içi rahat olmayacaktır. Araç yolda giderken savrulmalar yaşayacak ve yol tutuşu azalacaktır. Araçta değişiklik hissettiğiniz zaman bir ustaya gitmenizde fayda vardır. Aksi takdir de aracın yol tutuşu düştüğü için hayati tehlike oranınız yükselecektir. Bu nedenle ustaya gitmeniz gerekir. Ustaya gidince usta tekerlekleri ve helezonları kontrol eder. Arıza tespit edildikten sonra araç yükseğe kaldırılır ve tekerler sökülür. Daha sonra disk ile poryayı bağlayan bijonlar sökülür disk çıkartılır. Amortisör üst ve alt takozlar sökülür. Amortisör yerinden çıkarılarak helezon sökme aparatına takılır. Helezonlar iki taraftan baskı yapılarak gevşemesini sağlar. Helezon ve amortisör ayrılır arıza hangisinde ise o değişir. Arıza helezon da ise yeni helezon alınır. Sökülen helezonun yerine takılır ve tekrar helezon sökme aparatına yerleştirilir ve iki taraftan da baskı yapılarak sıkılır. Helezonları değiştirdikten sonra helezonlar tekrar yerlerine yerleştirir ve amortisör üst ve alt takozu takılır. Amortisörün boşta kalan ucu poryaya bağlanır. Diskler poryaya sabitlenir ve bijon saplamalar oturtulur. Ardından tekerlekler takılır ve helezon değişim işleminiz bitmiştir. Hayırlı yolculuklar dileriz.

AUDI A1 helezon, helezon yayı ve helezon hortumu fiyatlarını da ek olarak sitemizden bulabilirsiniz. Aracınıza uygun Helezon ve parçaları için şase numarası ile arama yapınız.


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.