AUDI A1 Volant

Maalesef aradığınız parçayı ONLINE stoklarımızda bulamadık. Ancak belkide aradığınız parça diğer stoklarımızda vardır. Alttaki formu eksiksiz doldurursanız aradığınız parçayı tüm stoklarımızda kontrol edip size dönüş yapabiliriz.

E-mail ile bilgilendirilmek istiyorum.
SMS ile bilgilendirilmek istiyorum.

Formu doldurunca ne olacak?

- Yedek parça departmanımız aracınıza %100 uyumlu yedek parçaları bulacak.

- Ürün ve fiyat bilgileri size iletilerek ürünler sepetinize eklenecek.

- Size de kolayca ve güvenle alışverişinizi yapmak kalacak.

AUDI A1  Volant Hakkında

AUDI A1 volant aracın hareketini bir mekanizmaya aktaran aynı zamanda bu hızı düzenli tutmaya yarayan tekerlek anlamına gelmektedir. Aracı çalıştıran bu parça gücü dinamoya aktararak aracın çalışmasının devam etmesini sağlar. Volant Şanzıman sistemi parçalarından biridir ve volant çalışma mekanizması 3 parçadan oluşur. 

Volant dişlisi, marş motoru dişlisi, Krank mili. Volant dişlisi sayesinde volanttan çıkan güç marş motoruna iletilir ve bu güç devam eder. Volant krank miline sabit bir şekilde bağlıdır. Bunun sebebi ise motorun kendi çalışması sonucunda pistonlar yardımı ile  krank mili dönmeye başlar ve bu nedenle kran miline bağlı volantda dönmeye başlar. Volantın dış kısmı ise direk debriyaj balatasına bakmaktadır. İşte bu dış yüzey pütürlü şekildedir ve manuel araçlarda sürücü debriyajdan ayağını çektiği ve ya çekmeye başladığı anda balata ile volant iç kısımı kabarık ve ya pütürlü yapıya sahip olmaları nedeni ile yapışırcasına birleşir

Araç çalışmaya başladıktan sonra marşa basılı tutmak volant dişlisine zarar verebilmektedir. Malzemesi dökme demirden yapılmaktadır.

Volantın motoru çalıştırırken hareketi arttırmak, titreşimsiz dönüş sağlamak, dönüş hareket enerjisini korumak gibi araç için önemli görevleri vardır. Volantın ömrünün kısa olmasına rağmen iyi bir kullanıcı için 100 bin kilometre kullanabilir. Volant, marş motoru dişlisi, krank mili ortak bir sistemde çalışmaktadır. 

Volantınız arızalandı ve ya bozuldu ise nasıl tamir edilir ? A1 model araç ile kalkış yaparken şanzımandan değişik sesler geliyor ise volant dişlisini yamultmuşsunuzdur. Bu seslerden sonra mutlaka bir ustaya götürmekte fayda var. Aksi takdirde daha fazla kullanım sağlayabilecekken volant ömrünü kısaltırsınız. Volant dişlisinin tamiri kesinlikle olmaz. Fakat bazı ustalar volant dişlisini çevirip ters takarak biraz daha uzun ömürlü kullanmayı sağlıyor fakat sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Usta kontrolü ardından arıza tespit edilir ve şanzıman parçaları sökülür. Şanzıman parçaları söküldükten sonra baskı balata ve volant çıkartılır. Baskı balata ve volant kontrol edilir sorunlu olan tespit edildikten sonra tamiri yapılıyor ise tamiri yapmayı denerler. Tamiri yapılmıyor ise değişmesi gereken parçanın yenisi alınır ve yenisi ile değiştirilir. 

AUDI A1 uygun volant fiyatları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.