DİFERANSİYEL YEDEK PARÇALARI

Araçların dönmelerinin daha kolay olması için her iki aks ile aynı zamanda çalıştırılması diferansiyel ile mümkün olmaktadır. Her iki tekerleğin arasında yer almakla birlikte dört çekiş gücüne sahip araçlarda iki adet bulunmaktadır. Diferansiyel kovanın hem altında hem de üst bölümünde birer tıpa bulunmaktadır. Bunların amacı diferansiyel yağ eklenmesi ya da azaltılmasını sağlamak içindir. Önemli parçalarla meydana gelen alüminyum yapılı şanzıman ile diferansiyelin birbirine bağlanmasında şaft kullanılmaktadır. Özellikle engebeli yapılarda şanzımanın çok daha kolay hareket edebilmesi için esnek bir yapıya sahiptir. İçi boş olduklarından dolayı da herhangi bir ağırlık yapmamaktadır. Orijinal diferansiyel parçalarda dahi bakımların yetersiz olması durumlarında çeşitli arızalar çıkabilmektedir. Öncelikle bu arızaların çıkış nedenlerinin tespit edilmesi gereklidir. Aksi halde kesin bir çözüm bulunabilmesi çok düşük bir ihtimaldir. 

Arka tekerleklerden ses gelmesi halinde çeşitli sebepler olabilmektedir. Bilya aşınmaları ya da bijonların gevşemesinden dolayı arka tekerleklerden ses gelebilmektedir. Kontrol edilmesi durumunda eğrilmiş aksların düzeltilmesi de gereklidir. Diferansiyel kontrol bakımlarında bu tarz hizmetler verilmekle birlikte daha ziyade aks duruşları ve hareket halindeki düzenleri de önem taşımaktadır. Arka aksların ses çıkartması durumunda ise arka köprü yağının doldurulması önerilmektedir. Daha sonrasında kaçak olup olmadığına da bakılmalıdır. Ayna- mahruti arasında boşluk ayarının fazla olması ya da uyumsuz olmaları da bir başka neden olabilmektedir. Yataklarda yağ gezintisi olup olmaması da kontrol edilmelidir. Diferansiyel; dingil burcu, torsiyon tamir takımı, şaft takozu, aks, torsiyon burcu,mahruti (pinyon) dişli, istavroz dişlisi, istavroz mili, ayna mahruti dişli, şaft askı takozu gibi irili ufaklı birçok parçadan meydana gelmektedir.

Diferansiyel yedek parçaları seçenekleri sitemizde yer almakla birlikte garantili bir kullanımda mümkün olmaktadır. Aynı zamanda diferansiyel parçaları dışında çeşitleri itibariyle de ayrım bulunmaktadır. Standart diferansiyel dişli kutuları dışında kontrollü kayma yapabilen diferansiyel çeşitleri de vardır. Kayma yapma özelliğine sahip olmayan diferansiyellerde araç farklılığına göre kullanılmaktadır. Yapılması gerekli olan bakımlarda buna göre değişkenlik taşımaktadır. Aksların gezinti ve ayarı başta olmak üzere ayna ve mahruti dişli ayarları uygun şekilde yapılmaktadır. Diferansiyel dişli kutusu için yatak ayarları da sıkılık durumuna göre uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Her ne kadar muadil, yan sanayi diferansiyel parçaları olarak görülse de sahip olunan özellik ve kullanımların yanı sıra diferansiyel yedek parça fiyatları bakımından da ayrılmaktadır. 

Araç moment artışı ve viraj dengesini saylayan sistemine diferansiyel denmektedir. Diferansiyel şaft ile gelen hareketi akslara aktarmaktadır. Virajlarda ve dönüşlerde aracın tekerleklerinde kayma olmadan ve taşıtın savrulmadan dönmesini diferansiyel sağlamaktadır. Diferansiyelerde zamanla arızalar meydana gelmektedir. Bu arızaların en önemlisi aşırı ses yapmasıdır. Diferansiyelden gelen sesler arızaların başlangıç işaretleridir. Diferansiyelden gelen bazı sesler; uğultu sesi, ilk anda gelen vuruntu sesi, kazınma veya sürtünme sesi, kesik kesik ve kazıma sesi, yağ kaçakları, virajlarda meydana gelen seslerdir. Defransiyelden ses gelmesi durumunda vakit geçirmeden iyi bir diferansiyel ustasına araç baktırılmalı dır. Difransiyel parçaları kontrol ettirilmeli ve değişmesi gereken parçalar yenisi ile muadil, yan sanayi veya orjinal yedek parçası ile değiştirilmelidir.


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.