OTO ELEKTRİK YEDEK PARÇALARI

Araçta bulunan birçok işleyişin çalışmasını sağlayan elektrik sistemlerinin belirli zaman dilimlerinde kontrol edilmesi ve arıza cihazları ile denetlenmesi önemli faydaları da beraberinde getirmektedir. Oto elektrik malzemeleri yapısından kaynaklı ilk işlemlerde akü kontrolü yapılmaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirmekle birlikte gerek aracın motor performansında gerekse teknik yapı kaynaklı çalışmalarında akü kullanılmaktadır. Motor çalıştırma, ateşleme sistemi, yakıt sistemi, radyo, saat, alarm, yol bilgisayarı gibi tüm işleyişlerde rol oynamaktadır. Bundan dolayı oto elektrik parçaları bakımından belki de en önemlisi olan akü kutusunda delik, çatlak, ezilme olmaması gerekir. Kutup başlarında bükülmelerin olması da akünün düzenli olarak çalışmamasını beraberinde getirebilmektedir. Aynı zamanda bir başka arıza sebebi olarak da elektrolit seviye ya da kutup başlarında olması muhtemel tıkanıklardır. Bundan dolayı kısa devre ihtimali bir hayli yüksektir. Akü test cihazı ile elektrik yedek parça sistemlerinden akünün şarj seviyesi ölçülmekte ve yükleme yapılabilmektedir.

Akülerin sınırlı bir kapasiteye sahip olmalarından dolayı motor beslemede yetersiz kalması durumlarında şarj sistemi devreye girmektedir. Her ne kadar orijinal elektrik sistemi olsa da çok daha iyi bir performans sunan işleyişin en önemli parçası ise alternatördür. Akülerin beslenmesinde rol oynayan alternatörlerin bakımlarının yapılmaması durumlarında mekanik veya elektriksel sorunların ortaya çıkması muhtemeldir. Ortaya çıkan sorunlara göre oto elektrik yedek parça fiyatları farklılık gösterse de araç marka ve modeli de bu anlamda söz sahibi olmaktadır. Elektrik devrelerin yüksek akımdan gelebilecek zararlara karşı korumakla birlikte kısa devrelerle ortaya çıkabilecek yangınlara da engel olan sigorta sistemleri de elektrik işleyişine dahildir. Far ve korna gibi yüksek akımlı unsurlarda ise röleler yer almaktadır. 

Araçların elektrik aksamı işleyişlerinde olan tüm bu unsurların birbiri ile uyum içinde çalışması da akımların güçleri ve motor ile ilişki düzeyine bağlıdır. Motorun çalışmasında ilk tepkiyle meydana gelen marş sistemi dairesel akım sayesinde oluşmaktadır. Her araçta önemli bir yere sahip olan orijinal elektrik düzenek içinde yer aldığı gibi batarya, kontak anahtarı, marş motoru, marş şalteri, marş selenoidi, volan, volan dişlisi gibi birçok farklı parçanın bütününü ifade eden sistemin çok sık bir şekilde bakıma ihtiyacı söz konusu olmamaktadır. Ancak akü ile elektrik bağı olmasından dolayı da temizliği yapılması gereklidir. Ayrıca elektrik kaçağı, elektrik tesisat kabloları, oto elektrik arıza ve çözümleri için yetkili oto elektrikçi kontrolü ile yapılması gerekmektedir. www.parcafilosu.com/elektrik adresinden elektrik aksamlarına ait tüm parçalar en uygun fiyat avantajlarıyla alınabilmektedir. Aynı zamanda garantili ve temel işleyişleri uzun süreli yansıtan parçaların gereklilikleri de sitede bulunmaktadır.  Şase numarası ile sorgulama yaparak arabanızın tüm elektrik malzemelerini görebilirsiniz. 

Otomobilin ilk çalışması ve araç üzerindeki ışık, sinyal lambaları, far, radyo vb. donanımların çalışması için elektrik kaynağı ihtiyacı vardır. Elektrik ihtiyacını karşılayan akü (akümülatör ve batarya) olarak adlandırılır. Akülerin şarj etmeye yarayan şarj dinamosu elektrik üreten elemanlardan dır. Araba elektrik parçaları sensörler, gündüz farları, iç aydınlatma, kalorifer, silecek motorları, sinyaller, sis farları, çakmak, korna ve airbag gibi ürünlerden oluşmaktadır. Ayrıca motor ateşleme sisteminin parçalarından olan buji ve enjektörlerde elektrik kaynağından beslenmektedir. 


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.