OTO FİLTRE ÇEŞİTLERİ

Araçların kullanımında yardımcı olmakla birlikte sistemsel özellikleri sağlayan oto filtreleri birçok işlev üzerinde söz sahibidir. Bu nedenden dolayı belli aralıklarla araba filtresi bakımlarının yaptırılması en önemli yedek parça görevleri arasında gelmektedir. Aksi halde orijinal filtrelerin değişimleriyle birlikte yan sanayi filtreler açısından aracın performansında farklılıklar olabilmektedir. Aracın 40 bin kilometre yapması durumunda ilk olarak şanzıman filtreleri yenilenebilir. Özellikle çok yokuş çıkan ya da römork çekişi yapan araçlarda şanzıman yıpranmasından dolayı filtreler önemli oranda etkilenmektedir. Bunun yanı sıra motor yağlama sistemlerinin önemli parçalar arasında bulunan yağ filtresi bakımları da arızaların engellenmesinde bir hayli etkili olabilmektedir. Oto filtre değişimi yapılmaması durumunda kirlenmiş bir yağ motor içinde performans kaybını da beraberinde getirmektedir.

Oto filtresi üreticileri ve markaları Febi, Hengst, Bsg, Bosch, Sardes, Grat, Mahle, Purflux, Eurofil, Motorad, Ufi, Blueprint, Mann, Champion, Partsmall, Newfilter ve Fuji gibi önde gelen markalardır. Bunların yanında yerli ve ithal birçok filtre markası bulunmaktadır.

Filtre Fiyatları

Motor içine çok daha temiz bir yağ akışının sağlanması için gerekli olan bu bakımların her 10 bin kilometrede yapılması önerilmektedir. Motor yağı ile birlikte filtrelerin temizlenmesi de sağlanmaktadır. Ancak özellikle yağ, klima polen filtre temizliği yaparken bazı durumlarda hasar alabilmektedir. Böyle bir durumda ise değişim şart olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise yağ filtresinin orijinal filtre gibi aracın yedek parçası olmalıdır. Aynı zamanda muadil filtreler olarak kabul edilmesi de çok düşük ihtimaller arasındadır. Filtre fiyatları bakımından da kendi aralarında dahi değişkenlik içermektedir. Ancak seçimlerde fiyatın bir önemli olmaması gerekir. En doğru filtre seçimi için sitemiz kullanılabilmektedir. Her araca uygun yağ filtresi bulunmakla birlikte makul fiyat seçenekleri de önemli bir avantajı beraberinde getirmektedir. Her ne kadar yakıt filtresi de aynı şekilde değişim gerektirse de yağ filtre bakımlarının önemi çok daha büyüktür. Bunun nedeni ise kirlenme ile birlikte motorda olabilecek hasarlardır. 

Aracın en önemli yeri olan motor içinde iyi süzülme olmaması durumunda partikül birikmesi meydana gelmektedir. Böylelikle çizilme başta olmak üzere çeşitli hasarlar verilebilmektedir. Pistonlar ve segmanlar arasında kirli bir alanın oluşması ise sistemin çalışmasına engel olabilmektedir. Bu durumda motorun çalışmamasını beraberinde getirmektedir. Yakıt filtresinin tıkanması halinde ise devir açısından performans düşüklüğü hissedilir derecede artmaktadır. En kaliteli ürünlerin yer aldığı parcafilosu.com adresinden de çeşitli oto filtre markaları arasından bütçenize uygun araba filtre fiyatları ile güven içinde garantili olarak alınabilmektedir. Oto filtre setleri ise çok daha uygun fiyatlı olmakla birlikte yağ filitresi, polen filitresi, oto hava filtresi, yakıt(benzin filtresi, mazot filtresi) gibi birçok filtreyi barındırmaktadır. 

Filtre Nedir? Ne işe yarar?

Polen filtresi, dışarıdan gelen havanın araç içine gelen havanın toz, toprak vb. kirli havadan temizlenmesini sağlayan ve klimalı araçlarda bulunan filtre çeşididir. Hava filtresi motorun dışarıdan ihtiyaç duyduğu oksijen içeren havayı temizleyen parçadır. Yakıt filtresi, yakıt deposundan gelen benzin veya dizel türündeki yakıtın süzerek kullanıma sağlaya filtrelerdir. Araç tiplerine göre şanzıman filtresi, benzin filtresi, mazot filtresi, polen klima filtresi, yağ filtresi, hava filtreleri bulunmaktadır. Filtreler araç kullanım, kilometre, çevresel faktörlere bağlı olarak belli aralıklar da değiştirilmelidir. 


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.