ŞANZIMAN YEDEK PARÇALARI

Şanzıman, tork konvektörü başta olmak üzere debriyaj, hidrolik sistemi, sübap, solenoid gibi önemli gereklilikleri yerine getiren parçaların oluşturduğu alüminyum kutuya denilmektedir ki bu şanzıman nedir sorusunun cevabıdır diyebiliriz. Şanzıman ya da vites kutusu motordan aldığı hareketi, istenilen hız değerinde diferansiyele ileten aktarma organıdır. Mekanik vites kutuları dişli çiftlerinin uygun biçimde düzenlenmesi ile çalışır. Bunlarda vites kademesi sayısı arttıkça aracımızın hız kademesi de (buna bağlı olarak) artmaktadır.  Manuel şanzıman, otomatik şanzıman, klasik otomatik (konvansiyonel), tiptronic (sıralı), otomatikleştirilmiş manuel, çift kavramalı, değişken oranlı olarak araçlarda kullanılan çeşitleri kullanılmaktadır.  Volant, volant dişlileri, giriş mili(priz direkt),  debriyaj ve parçaları, sekromenç, ana mil, grup mili, dişli grupları, geri vites dişlisi (boş dişli), geri vites müşür, kayıcı mil kilometre dişlisi,  vites kolu ve parçaları gibi birçok komplike sistem parçalarından oluşmaktadır.  Araçların sahip oldukları özelliklerin yanı sıra vites aksamına göre de şanzıman çeşitleri farklılık gösterebilmektedir. Düz vitesli araçlarda yer alan manuel şanzıman motor gücünün tekerleklere ulaşmasında debriyaj pedalına ihtiyaç duymaktadır. Otomatik sistemde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Buna bağlı olarak otomatik şanzıman fiyatları çok daha yüksek olmakla birlikte yedek parça ihtiyaçlarının tümü sitemizden karşılanabilmektedir. Orijinal şanzıman parçaların yanı sıra eşdeğer olarak da kabul edilebilen yan sanayi şanzıman ürünlerinde www.parcafilosu.com adresi ilk tercih olmaktadır. 

Bilhassa otomatik şanzıman bulunan araçların bakım ve kontrollerinin çok daha sık bir şekilde yapılması gerekliyken arızaların çıkma ihtimali de daha yüksektir. 30 binden sonra şanzıman yağı mutlaka değiştirilmelidir. 40 bin kilometreye ulaşılmasından önce de şanzıman filtresi kontrol edilmeli ve büyük ihtimalle yenilenmesi gereklidir. Özellikle hemen hemen her gün bayır çıkan araçların çok daha kısa sürede arızası vermesi beklenmektedir. Bundan dolayı aracın verimli bir şekilde kullanılmasıyla çok daha uzun süreli bir kullanım sağlanabilmektedir. Her araçta bulunabilen eşdeğer şanzıman arızaları meydana gelmeden yapılması gerekli olan bakımların tipine göre olması da büyük önem taşımaktadır. 40 bin kilometre yol yapılmaması durumlarında ise iki yıllık sürenin sonunda bu bakımların yaptırılması gereklidir. 

Yarı otomatik şanzımanlı araçlarda debriyaj olmamakla birlikte vites değişimleri manuel olarak yapılmaktadır. Kavrama elektronik ya da vakum sistemli bir düzenek üzerinden tüm kontrollerin sağlanmasından dolayı bakım işlemleri çok daha az ama önem taşımaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı şanzıman bakımı yapılmaması halinde dişlilerin kırılabilir olduğu da bilinmelidir. Böyle bir durum olması durumunda şanzumanın bir bütün olarak çıkarılıp tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekebilmektedir. Bundan dolayı belirli periyotlarda kontrollerin yapılması maliyet açısından da çok avantajlı olmaktadır. Mauel şanzımanlarda, vites dişlileri, senkromeçler, vites çatalı, giriş mili ve gurup dişlisi en çok arıza yapan parçalardandır.  Otomatik şanzımanlarda ise yağ pompası, muhafazası, hidrolik valf gövdesi, vites kavrama gurupları, tork konvertörü, muhafazası, keçeleri, güneş dişli gurupları ve elektronik kumanda parçaları arızalanabilecek parçalardır.  Sitemiz üzerinden manuel şanzıman ve otomatik şanzıman parçalarının tümü alınmakla birlikte garantili bir hizmet sunumu da gerçekleştirilmektedir. Muadil şanzıman sistemleri açısından yeterli görülen yedek parça imkanlarının yanı sıra belirtilen zaman diliminde değişimler gerçekleştirilmektedir. Şanzıman yedek parça fiyatları en pahalı yedek parçalar arasında bulunmasından dolayı değişimi pek uygun görülmeyen şanzıman sistemleri yokuş aşağı ve bayır yukarı çıkışlarda tam performans sunması için gerekli bakımların zamanında yaptırılmasıyla doğru orantılı bir şekilde çalışmaktadır.


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.