Madeni Yağlar

Araçlar içinde belirli aralıklarla kullanımı gerekli olan motor yağlar önemli faydaları beraberinde getirmekle birlikte çok daha uzun ömürlü bir kullanımda sağlamaktadır. Sürtünmenin etkisiyle ortaya çıkabilecek aşınmaların tamamı şanzıman yağı ve motor yağı kullanımıyla engellenmektedir. Aynı zamanda sıcaklığın çok yükselmesi de motor yağı kullanımıyla söz konusu olmamaktadır. Orijinal yağlar arasında en sık kullanılmakla birlikte hem temizlik hem de parçaların düzgün çalışabilmesini sağlayan soğumayı sağlamaktadır. Aşınmadan dolayı oluşan talaşlar başta olmak üzere tüm olumsuz yapıların sökülüp atılmasına katkıda bulunmaktadır. Madeni yağ markalarına, partiküllü yağ, tam ve yarı sentetik yağ, mineral yağ çeşitlerine göre motor yağı fiyatları değişiklik göstermektedir.

Araçlar için yapılacak madeni yağlar kullanımında motorun sahip oldukları özelliklerde büyük öneme sahiptir. Benzinli motorlar için SA servis tipi yağların kullanılması çok daha iyi bir seçim olmakla beraber katıksız olmasından dolayı hafif yüklerde performans göstermektedir. SB tipi yağların özelliği ise sahip olduğu kauçuk maddesinden dolayı paslanmayı önleme özelliğidir. Dizel motora sahip araçlarda ise C serisi yağlar kullanılmaktadır. Kükürdünün az olmasından dolayı yüksek kaliteli mazot için CA tipi yağlar çok iyi bir tercih olmaktadır. Bunun dışında bol kükürtlü ve düşük kaliteli mazot ile çalışan araçlarda ise CB yağlar seçilmektedir. Motor yağı dışında fren hidrolik yağının da zamanla ilave edilmesi gereklidir. Hidrolik yağlar sayesinde fren balataları ve pistonlar aşınma olmadan çalışmaya aynı performans ile devam etmektedir. Piyasada en çok bilinen ve sitemizde satışı yapılan Elf, Petrol Ofisi, Castrol, Gm, Total, Mobil, Selenia, Grat, Ferodo, Fomoco ve Bp gibi yağ markaları bulunmaktadır.

Otomobil markalarına göre fiyatları fazla değişkenlik göstermese de ilave işleminde belli hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Fren hidrolik yağının tamamen boşalmadan mutlaka üstüne ilave yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte kalitesiz markaların kullanılmaması da frenlerin performansları üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Bundan dolayı parcafilosu.com adresinden istenilen hidrolik yağ seçenekleri kolayca elde edilebilmektedir. Aynı zamanda garantili ve kaliteli olmasından dolayı da alınan yağların kullanımları da pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. İyi yağlar olarak ifade edilse de bazı markaların gerçekten yetersiz kaldıkları bilinmelidir. Frenin eski gücünde olmadığının tespit edilmesi durumunda mutlaka bir ilave yağ konulması da önerilmektedir. 

Bilindiği üzere şanzıman sistemi dişlilerden oluşan parçaların bütünüdür. Şanzıman çalışırken dişliler birbirlerine sürtünerek çalışmaktadır. Şanzıman yağının önemi ise tam bu noktada başlamaktadır. Şanzıman yağı dişlilerin sürtünmelerini en aza indirerek aşınmalarını en aza indirmektedir. Bu şekilde şanzımanın verimli çalışmasını ve kullanım ömrünün uzun olması sağlanmaktadır. Motor yağlarında olduğu gibi otomobil üreticilerine göre şanzıman yağı ömrü ve şanzıman yağı numarası değişmektedir. Manuel veya otomatik şanzıman yağı almadan önce aracın kullanım kılavuzuna, yetkili servislere veya şanzıman ustanıza sorunuz.  Sitemizde motor yağı fiyatları ve şanzıman yağı fiyatları ile birlikte transmisyon yağı, dot3, dot4 hidrolikler, gresler, antifrizler ve direksiyon yağları fiyatı ve markaları konusunda bilgi edinebilirsiniz. 


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.