Süspansiyon Parçaları - Otomobil Süspansiyon Yedek Parça Çeşitleri

Süspansiyon Sistemi : Aracın seyir halindeyken yol koşullarına göre aracı yolda tutan, araca yön veren, aracı yol koşullarına göre sarsıntıyı emen temel olarak : şasi, amortisör, rot kolu, rot başı, rotil, direksiyon, tekerlek ve lastik gibi yedek parçalardan oluşan sisteme denir . 

Aracın yol tutuş yetenekleri sürüş güvenliğinin sağlanmasındaki en önemli faktördür. Aracın yerle bağlantısı ve yol tutuşu birçok parçanın birlikte çalışmasıyla sağlanır. 

Süspansiyon sistem parçalarının görevleri

Araç gövdesi ile tekerlekler arasına yerleştirilen süspansiyon sistemi, yolun yapısından kaynaklanan titreşimleri sönümlemek üzere tasarlanmıştır. Süspansiyon sistemi sürüş konforu ve güvenliği açısından ihtiyaç duyulan bir sistemdir. Süspansiyon sistemi, direksiyon sistemi, ön düzen geometrisi ve tekerleklerle bir bütünlük içerisinde çalışır.

Çekiş yapan tekerlekler tarafından tahrik kuvvetini aktarmak ve aynı zamanda aksın düzgün konumunu sağlarken her bir tekerlek tarafından yaratılan frenleme kuvvetini araç gövdesine iletmek süspansiyon sistem parçalarının görevlerindendir.

Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.