AUDI A4 Diferansiyel Parçaları ve Çeşitleri (2013 - 2016) V.1853 | Parçafilosu.com

Diferansiyel in araçlardaki temel görevi : otomobil ve diğer tekerlekli araçlarda bir akstaki iki teker arasındaki devir dengesini sağlar. Virajlarda dıştaki tekerleğin içteki tekerleğe göre fazla dönmesini sağlayan AUDI A4 diferansiyeldir.

AUDI A4 Diferansiyel Parçaları

A4 Diferansiyel parçaları araç marka ve modellerine göre değişiklik göstermek olup, dingil, torsiyon, ayna mahruti, istavroz gibi birçok parçadan oluşmaktadır.

AUDI A4 Diferansiyelin Görevleri

Araçlarda motordan gelen hareketin yönünü 90 derece çevirerek tekerleklere iletir. Şafttan gelen hareketin hızını düşürerek momentini (döndürme kuvvetini) artırır. Araç yol üzerinde düzgün doğrusal hareket yaparken her iki tekerleğin de eşit dönmesini sağlar. Virajlarda iç tekerleğin yavaş, dış tekerleğin daha hızlı dönmesini sağlar. Tekerleklerin (sürtünmeden) ve aracın (savrulmadan) rahat viraj almasını sağlar.

Diferansiyel Nedir

Diferansiyeller şanzıman diğer adıyla vites kutusu ve aks arasında bulunan bir güç aktarma organıdır. Diferansiyel, motordan ve şanzımandan(vites kutusu) gelen hareketin yönünü doksan derece değiştirerek tekerleklere iletir. Araba virajı dönerken dış tarafta bulunan tekerleklerin içtekilere göre daha fazla dönmeleri gerekmektedir. Dıştaki tekerleklerin içtekilere göre daha fazla dönmesini sağlayan parça diferansiyeldir.

Diferansiyelin başlıca parçaları

Mahruti dişli, vites kutusundan(şanzıman) aldığı hareketi ayna dişliye ileten parçadır.
Ayna dişli, mahruti dişliden aldığı hareketin yönünü 90 derece çevirerek aks dişlilerine ileten parçadır.
Aks dişlileri, aldığı hareketi aks millerine ileten aks ucunda bulunan dişlilerdir.
İstavroz dişlileri, virajlarda ve patinaj durumunda aksların farklı devirlerde dönmesini sağlayan parçadır. 
Aks milleri, diferansiyelden aldığı hareketi tekerleklere ileten ve tekerleklerin bağlandığı mildir. 

Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.