CITROEN C6 Şanzıman Parçaları ve Çeşitleri (2005 - 2010) V.1691 | Parçafilosu.com

CITROEN C6 Şanzıman, motordan, baskı balata (Kavrama) yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde, şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır.

CITROEN C6 Şanzıman Parçaları

Genel olarak CITROEN C6  Şanzıman parçaları; Priz direkt mili, kavramadan aldığı hareketi vites kutusuna(CITROEN C6  şanzıman) ileten mildir. Senkromeç, hareketi iletecek olan dişlilerin önünde ve ondan daha küçük çapta olan mekanizmadır. Hareketi iletecek olan dişli ile çıkış milinin birbirini kavramasını sağlar. Böylece birbirine hareket iletecek olan dişlilerin çevresel hızlarını eşitleyerek sessiz ve yumuşak bir şekilde dişlilerin birbirini kavramalarını sağlar. Vites kolu, çıkış mili üzerinde bulunan dişlilerin istenen hıza uygun olan dişlilerle kavramasını sağlayan koldur. çıkış mili, vites kolu ile istenen dişlilerin kavratılması sonucu elde edilen devrin diferansiyele ulaşmasını sağlayan mildir.

CITROEN C6 ŞANZIMAN NEDİR

CITROEN C6 Şanzıman motordan aldığı hareketi, istenilen hız değerinde diferansiyele ileten aktarma organıdır. Mekanik vites kutuları dişli çiftlerinin uygun biçimde düzenlenmesi ile çalışır. Bunlarda vites kademesi sayısı arttıkça aracımızın hız kademesi de artmaktadır. Manuel şanzumanlar motordaki gücü tekerleklere taşıma sırasında debriyaja ihtiyaç duyarken otomatik şanzımanda bu iş tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilir.

CITROEN C6 Şanzıman Bakımı

CITROEN C6 Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın ( CITROEN C6 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009 - 2010 DT17TED4=2.7 HDI 24 VALF, OTOMATIK ) el kitabında bulunabilir. Genel olarak uygulanan bakım her 40.000 kilometrede yada 2 yılda bir şanzıman yağının ve filtresinin değiştirilmesidir.

Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.