CITROEN DS5 Şanzıman Parçaları ve Çeşitleri (2012 - 2015) V.1695 | Parçafilosu.com

CITROEN DS5 Şanzıman, motordan, baskı balata (Kavrama) yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde, şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır.

CITROEN DS5 Şanzıman Parçaları

Genel olarak CITROEN DS5  Şanzıman parçaları; Priz direkt mili, kavramadan aldığı hareketi vites kutusuna(CITROEN DS5  şanzıman) ileten mildir. Senkromeç, hareketi iletecek olan dişlilerin önünde ve ondan daha küçük çapta olan mekanizmadır. Hareketi iletecek olan dişli ile çıkış milinin birbirini kavramasını sağlar. Böylece birbirine hareket iletecek olan dişlilerin çevresel hızlarını eşitleyerek sessiz ve yumuşak bir şekilde dişlilerin birbirini kavramalarını sağlar. Vites kolu, çıkış mili üzerinde bulunan dişlilerin istenen hıza uygun olan dişlilerle kavramasını sağlayan koldur. çıkış mili, vites kolu ile istenen dişlilerin kavratılması sonucu elde edilen devrin diferansiyele ulaşmasını sağlayan mildir.

CITROEN DS5 ŞANZIMAN NEDİR

CITROEN DS5 Şanzıman motordan aldığı hareketi, istenilen hız değerinde diferansiyele ileten aktarma organıdır. Mekanik vites kutuları dişli çiftlerinin uygun biçimde düzenlenmesi ile çalışır. Bunlarda vites kademesi sayısı arttıkça aracımızın hız kademesi de artmaktadır. Manuel şanzumanlar motordaki gücü tekerleklere taşıma sırasında debriyaja ihtiyaç duyarken otomatik şanzımanda bu iş tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilir.

CITROEN DS5 Şanzıman Bakımı

CITROEN DS5 Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın ( CITROEN DS5 2012 - 2013 - 2014 - 2015 DV6C=1,6 HDI 8 VALF, OTOMATIK ) el kitabında bulunabilir. Genel olarak uygulanan bakım her 40.000 kilometrede yada 2 yılda bir şanzıman yağının ve filtresinin değiştirilmesidir.

Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.