PEUGEOT 301 Şanzıman Parçaları ve Çeşitleri (2012 - 2016) V.2241 | Parçafilosu.com

PEUGEOT 301 Şanzıman, motordan, baskı balata (Kavrama) yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde, şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır.

PEUGEOT 301 Şanzıman Parçaları

Genel olarak PEUGEOT 301  Şanzıman parçaları; Priz direkt mili, kavramadan aldığı hareketi vites kutusuna(PEUGEOT 301  şanzıman) ileten mildir. Senkromeç, hareketi iletecek olan dişlilerin önünde ve ondan daha küçük çapta olan mekanizmadır. Hareketi iletecek olan dişli ile çıkış milinin birbirini kavramasını sağlar. Böylece birbirine hareket iletecek olan dişlilerin çevresel hızlarını eşitleyerek sessiz ve yumuşak bir şekilde dişlilerin birbirini kavramalarını sağlar. Vites kolu, çıkış mili üzerinde bulunan dişlilerin istenen hıza uygun olan dişlilerle kavramasını sağlayan koldur. çıkış mili, vites kolu ile istenen dişlilerin kavratılması sonucu elde edilen devrin diferansiyele ulaşmasını sağlayan mildir.

PEUGEOT 301 ŞANZIMAN NEDİR

PEUGEOT 301 Şanzıman motordan aldığı hareketi, istenilen hız değerinde diferansiyele ileten aktarma organıdır. Mekanik vites kutuları dişli çiftlerinin uygun biçimde düzenlenmesi ile çalışır. Bunlarda vites kademesi sayısı arttıkça aracımızın hız kademesi de artmaktadır. Manuel şanzumanlar motordaki gücü tekerleklere taşıma sırasında debriyaja ihtiyaç duyarken otomatik şanzımanda bu iş tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilir.

PEUGEOT 301 Şanzıman Bakımı

PEUGEOT 301 Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın ( PEUGEOT 301 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 EC5=1,6 VTI 16 VALF, MANUEL ) el kitabında bulunabilir. Genel olarak uygulanan bakım her 40.000 kilometrede yada 2 yılda bir şanzıman yağının ve filtresinin değiştirilmesidir.

Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.